پرسش‌های متداول

نشریه زیست سپهر چه نوع نشریه‌ای است؟

نشریه زیست سپهر یکی از قدیمی‌ترین و پرافتخارترین نشریات علمی-تخصصی و دانشجویی دانشگاه تهران محسوب می­شود که از سال 1378 توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران اداره شده است.


 

آیا نشریه زیست سپهر مورد تایید وزارت علوم است؟

بله نشریه زیست سپهر همواره زیر نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران فعالیت کرده که این معاونت نیز زیر نظر وزارت علوم فعالیت می­‌کند.


 

آیا نشریه زیست سپهر یک نشریه علمی-پژوهشی محسوب می‌شود؟

خیر نشریه زیست سپهر یک نشریه علمی-تخصصی است که مقالات پژوهشی نیز منتشر می­‌کند اما در زیر مجموعه نشریات علمی-پژوهشی وزارت علوم محسوب نمی‌­شود.


 

آیا نشریه زیست سپهر دارای ضریب تأثیر برای ارسال کنندگان مقاله به این نشریه است؟

نشریه زیست سپهر ضریب تأثیر مصوبی ندارد ولی در برخی از دانشگاه­‌ها (به عنوان مثال برای پذیرش استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد در گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران) داشتن مقاله در نشریه زیست سپهر امتیاز محسوب می­‌شود.


 

چه کسانی داوران نشریه زیست سپهر هستند؟

گروه داوری نشریه از اساتید و دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه‌­های مختلف داخل و خارج از کشور متناسب با موضوع مقالات به عنوان داور مقاله انتخاب می­‌شوند.


 

فرآیند داوری مقالات نشریه زیست سپهر چه مدت به طول می‌انجامد؟

به دلیل تنوع بالا موضوع مقالات، انتخاب داور متناسب با موضوع و رایزنی با داور محترم برای انجام پروسه داوری، امری زمان‌بر بوده ولی بطور معمول پس از دریافت مقاله، نتیجه داوری حداکثر بعد از دو الی سه هفته به نویسنده اعلام می‌گردد.


 

آیا مقالات منتشر شده در نشریه زیست سپهر نمایه می‌شود؟

تمامی مقالات منتشر شده در نشریه زیست سپهر در پایگاه اطلاعاتی نشریات دانشگاه تهران در دسترس عموم قرار دارد؛ همچنین هر شمارۀ نشریه به محض انتشار، از طریق ایمیل به تعداد کثیری از متخصصان حوزه محیط زیست ارسال می‌گردد. علاوه بر این گروه نشریه زیست سپهر سعی دارد مقدمات اولیه برای نمایه سازی این نشریه در سایت­‌های مختلف را فراهم آورده و بزودی شاهد نمایه سازی مقالات در سایت­‌های مختلف خواهیم بود.


 

هزینه چاپ مقاله در نشریه زیست سپهر چه مقدار است؟

در حال حاضر به مناسبت شروع به کار کردن مجدد نشریه زیست سپهر پس از دو سال وقفه، هزینه‌ای برای انتشار مقالات دریافتی در نظر گرفته نشده و انتشار مقالات به صورت رایگان انجام می‌شود و در صورت تعیین هزینه برای انتشار مقاله در شماره­‌های بعدی، اطلاع رسانی انجام خواهد گرفت.


 

مهم‌ترین نکته‌ای که پژوهشگران ارسال کننده مقاله باید رعایت کنند چیست؟

از همه کسانی که قصد ارسال مقاله به نشریه دارند درخواست می‌شود راهنمای نویسندگان (که در سایت نشریه قرار داده شده) را مطالعه نموده و مقالات خود را در چارچوب تعیین شده ارسال کنند و همچنین از ارسال مقالات انتشار یافته در سایر نشریات و مقالات حاوی مطالب کپی شده خودداری کنند.


 

تیم نشریه زیست سپهر متشکل از چه کسانی هستند؟

نشریه زیست سپهر از دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و از اعضاء هیأت علمی گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران تشکیل شده است.